Zasady metabolizmu okołoporodowo-noworodkowego

Zrozumienie metabolizmu okołoporodowego i noworodkowego gwałtownie się rozwinęło w wyniku przełomów technologicznych, które charakteryzowały te obszary medycyny w ciągu ostatnich 25 lat. Dr Cowett zebrał imponującą grupę współpracowników, starając się zorganizować kompleksowe referencje dla specjalistów w dziedzinie medycyny matczynej i neonatologii. W większości udało mu się. Książka obejmuje gamę metabolizmu okołoporodowego i noworodkowego i jest ogólnie czytelna i jasna w swoich wyjaśnieniach. Szczególnie przydatna jest pierwsza sekcja, która zajmuje się zasadami i procedurami metabolicznymi na poziomie komórkowym, molekularnym i zwierzęcym. Bardzo pomocne są rozszerzone dyskusje o niezwykłych metodach, takich jak płodowo-łożysko-macierzyńska wymiana glukozy. Sekcja od drugiej do czwartej omawia metabolizm podczas ciąży, metabolizm płodu-łożyska w czasie ciąży oraz metabolizm płodowy-łożyskowy i metabolizm noworodków. Rozdziały są dobrze napisane, z wyczerpującymi bibliografiami zawierającymi zarówno cytaty klasyczne, jak i aktualne.
Jedynym obszarem, który można było znaleźć, było omówienie metabolizmu ośrodkowego układu nerwowego, chociaż Cowett dotyka metabolizmu glukozy w mózgu. To powinno zostać rozszerzone w przyszłych wydaniach. Figury są również nieco szare i pozbawione wyobraźni. Dodatkowe korelacje kliniczne poprawiłyby zrozumienie czytelników.
Ze względu na swoją cenę, zasady metabolizmu okołoporodowo-noworodkowego prawdopodobnie nie znajdą się w wielu osobistych bibliotekach. Jest to jednak podręcznik pierwszej klasy, który powinien znajdować się na półkach każdej instytucji zapewniającej opiekę nad kobietą w ciąży lub jej dziećmi.
Steven M. Donn, MD
University of Michigan Medical Center, Ann Arbor, MI 48109

[więcej w: stomatolog pruszków, olx wolbrom, hydrokortyzon maść ]