Zapalenie zatok u dzieci

Całkowicie zgadzam się z opinią dr. Wald a na temat zapalenia zatok u dzieci (wydanie 30 stycznia), * ale chciałbym przedstawić dodatkowe informacje na temat leczenia zapalenia zatok.
U wielu dzieci odpływ z zatok jest hamowany przez zasklepione zbiory śluzu lub ropy, które przylegają do błony śluzowej. Samo lizowanie tych zrostów przywraca drożność dróg oddechowych, umożliwiając drenaż i szybki powrót do zdrowia. Można to zrobić łatwo przez znieczulenie błony śluzowej miejscowo i delikatnie przechodząc przez cienki, elastyczny, bawełniany przewód ENT (ucho, nos i gardło) pod małżowiną dolną, środkową i górną.
Ten manewr czasami daje ledwie słyszalny trzask jako dowód, że zrost został zlizowany i przywrócona została drożność. U dzieci z suchym kaszlem lub objawem skurczu oskrzeli manewr jest czasami nagradzany niemal natychmiastowym zaprzestaniem kaszlu lub świszczącego oddechu.
Długą modą jest płukanie wypornościowe Proetz. Jeśli pacjent jest umieszczony z opuszczoną głową i szyją wysuniętą tak, że rany znajdują się w płaszczyźnie równoległej do podłogi i sufitu, kapanie sterylnego płynu lub środka zwężającego naczynia do jednego nozdrza i odsysanie z drugiego nozdrza może czasami poluzować zatyczki śluzu, które powodują niedrożność. Może to zapobiec potrzebie nakłuć antralnych i innych zabiegów chirurgicznych.
U niemowląt i dzieci, u których zatoki czołowe jeszcze się nie rozwinęły, gorączka, która utrzymuje się po odpowiednim leczeniu antybiotykami, jest czasami spowodowana przez przerostowe migdałki, które utrudniają odpływ górnych dróg oddechowych. Można to zdiagnozować (i leczyć), przesuwając palcem w rękawiczce między migdałami, gdzie powinna być przerwa. Czasami palec powraca pokryty śluzem i ropą, co sugeruje przywrócenie drożności.
Irwin J. Polk, MD, MPH
717 Ocean Ave., West End, NJ 07740
Dokumentacja * Wald ER. . Zapalenie zatok u dzieci. N Engl J Med 1992; 326: 319-23.
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
Dr Wald odpowiada:
Do redakcji: docenia się komentarze doktora Polka. Zgadzam się, że odpływ z zatok przynosowych może być utrudniony przez zasklepione zbiory śluzu lub ropy przylegające do błony śluzowej nosa. Lysing tych zrostów mechanicznie zapewnią tymczasowe korzyści, ale może być trudnym zadaniem dla lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Stosowanie aerozolu do nosa zawierającego normalny roztwór soli pomoże również rozluźnić skórki nosa; korzyści z tej interwencji nie były systematycznie oceniane.
Przerostowe migdałki mogą powodować niedrożność nosa. Odpowiednie przeciwdrobnoustrojowe leczenie ostrego, podostrego lub przewlekłego zapalenia zatok zazwyczaj zmniejszy składnik adenoidalnego powiększenia, który jest spowodowany infekcją.
Ellen R. Wald, MD
Szpital dziecięcy w Pittsburghu, Pittsburgh, PA 15213
[podobne: sanatorium miejsce w kolejce, arsmedica, glinka do picia ]