Suplementacja wapnia i wzrost gęstości mineralnej kości u dzieci ad 7

Znacznie niższe stężenie osteokalcyny w surowicy wskazywało, że przyczyną może być zmniejszenie obrotu kostnego. To i większe tempo przyrostu gęstości mineralnej kości we wczesnym etapie badania (przynajmniej w promieniu), są zgodne ze zmniejszoną szybkością przebudowy kości. Inne warunki, w których obrót jest zmniejszony, są również związane ze zwiększoną masą kości (np. U czarnych w porównaniu z białymi23). Nie wiemy, czy utrzymają się różnice we wzroście gęstości mineralnej kości u bliźniąt przyjmujących suplementy wapnia. Retrospektywne badania, które wykazały większą masę kości w późniejszym okresie życia wśród osób, które miały wysokie spożycie wapnia w okresie dzieciństwa 3 4, sugerują, że różnice utrzymują się, chociaż ta trwałość może wynikać z większego spożycia wapnia przez całe życie. Suplementacja wapnia nie miała wpływu na ogólny wzrost dzieci w naszym badaniu (wzrost, waga oraz powierzchnia i szerokość kości), w przeciwieństwie do doniesień z początku tego wieku o zwiększonej wysokości u dzieci, których diety zostały uzupełnione mlekiem. [24] Jednak wpływ ten mógł wynikać ze zwiększonego spożycia białka i kalorii, a także spożycia wapnia u mniej dobrze odżywionych dzieci. Dzieci, które badaliśmy były dobrze odżywione, a większość osób w wieku poniżej 12 lat (te z największą odpowiedzią) otrzymywały ilość wapnia zbliżoną do zalecanej diety (800 mg na dzień) .26 Badania bilansu wapnia dzieci w tym wieku wykazywały coraz bardziej dodatnie saldo w całym zakresie spożycia w tym badaniu27. Badania ankietowe wśród młodzieży wskazują, że ich spożycie wapnia w diecie jest znacznie niższe niż zalecane, czyli 1200 mg na dobę. 28, 29
Podsumowując, suplementacja diety samym wapniem wiąże się ze wzrostem w nabywaniu minerałów kostnych, szczególnie u dzieci przed okresem dojrzewania. Jeśli wzmocnienie utrzyma się, prawdopodobnie doprowadzi do zwiększenia szczytowej masy kostnej, co zmniejszy ryzyko złamań osteoporotycznych w późniejszym życiu. Wyniki podnoszą również kwestię, czy zalecana dieta dla wapnia powinna zostać zrewidowana w górę.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Obsługiwane przez granty (AG-05793 i RR 750) z US Public Health Service i grant firmy Procter & Gamble.
Jesteśmy wdzięczni Mark Andon, Ph.D. i panu Charlesowi Schusterowi (obaj z Procter & Gamble) za ich pomocne uwagi podczas przygotowywania tego artykułu; Dr Davidowi L. Smithowi (Purdue University) do pomiarów stabilnych izotopów; do dr. Donalda Orra o ustaleniach etapu Tannera; oraz do asystentów badawczych Pani Lisa Ashcraft, Pani Mei Hentrup i Pani Jan Beady oraz technikowi kostnemu Pani Cindy McClintock za ich zaangażowanie w badania.
Author Affiliations
Z wydziałów medycyny (CCJ, JZM, CWS, TKR, SH, MP) i genetyki medycznej i molekularnej (JZM, JCC), Indiana University School of Medicine oraz Regenstrief Institute for Health Care (CWS, TKR, SH), zarówno w Indianapolis. Prośba o ponowne przesłanie do Dr. Johnstona z Indiana University School of Medicine, Emerson Hall, Rm. 421, 545 Barnhill Dr., Indianapolis, IN 46202-5124.

[przypisy: wypełnianie zmarszczek kraków, octenidol, stomatolog pruszków ]