Noworodkowa choroba serca

Prawie na 100 dzieci rodzi się z wrodzoną wadą serca, pojedynczą najczęstszą wadą wrodzoną. Spośród nich około jedna czwarta, lub od 2 do 2,5 na 1000 urodzonych na żywo niemowląt, ma na tyle poważną zmianę, że wymaga cewnikowania serca lub operacji w ciągu pierwszego roku. Z tej ostatniej grupy z ciężką chorobą serca, prawie 60 procent obserwuje się przed upływem jednego miesiąca życia, z czego tylko 70 procent będzie żyło z okazji swoich pierwszych urodzin. Statystyki te wskazują na ogromne zainteresowanie noworodkowymi chorobami serca wśród kardiologów dziecięcych, neonatologów i pediatrów oraz pomagają wyjaśnić publikację trzeciego podręcznika wielocelowego w kardiologii noworodków w ciągu ostatnich dwóch lat.
Po prostu ta książka jest znakomita. Pierwsza część, reprezentująca nieco mniej niż jedną czwartą tekstu, zawiera analizę przyczynowości, zapadalności i biologii rozwojowej wrodzonej wady serca, a także narzędzia diagnozy i zarządzania, badanie historii, badanie fizykalne, elektrokardiografię i techniki obrazowania.
Druga część, reprezentująca ponad 30 rozdziałów, omawia specyficzne wrodzone stany sercowe od wspólnej (ubytek przegrody komorowej, przetrwały przewód tętniczy i cztery cyjanotyczne T : tetralogia, transpozycja, atrezja trójdzielna i truncus arteriosus) do niezbyt często (izolowany dyskomfort przedsionkowo-komorowy, anatomicznie poprawione złe ustawienie wielkich tętnic i połączenia krzyżowo-komorowe).
Książka jest czytelna i wzbogacona anegdotkami opartymi na szerokim doświadczeniu autorów w Szpitalu dla chorych dzieci w Toronto. Odniesienia są obszerne, średnio 166 na rozdział w 34 rozdziałach klinicznych, ale nie wydają się natrętne. Liczby łączą patologiczne próbki, angiogramy, diagramy i echokardiogramy i mają jednakowo wysoką jakość. Twórczość 15 autorów pasuje do siebie, co jest hołdem dla redaktorów.
Materiał na temat opieki nad pacjentami jest aktualny, chociaż byłem rozczarowany, że tak niewiele odniesień pochodziło z lat dziewięćdziesiątych; było to szczególnie widoczne na polu z najbardziej zmianami, technikami interwencyjnymi i wydaje mi się, że jest to cena, jaką obecnie płacimy za duże, wieloputeksowe podręczniki. Z tym pomniejszym zastrzeżeniem polecam tę książkę bardzo.
Nie mogę sobie wyobrazić, że biblioteka każdego pediatrycznego kardiologa, neonatologa lub pediatry opiekującego się noworodkami nie zawierałaby tej książki. Ustala standard dla podręczników, których powinniśmy starać się naśladować.
Michael D. Freed, MD
Szpital Dziecięcy w Bostonie, MA 02115

[więcej w: gemcytabina, dyżury aptek kwidzyn, lekarz medycyny pracy poznań cena ]