Kolonoskopowe czasy odstawienia i wykrycie gruczolaka

Barclay i jego współpracownicy (wydanie z 14 grudnia) doniesienie na temat ich badań wykazało, że endoskopista, który wycofał się z kolonoskopu, wydaje się nagle tracić więcej uszkodzeń niż endoskopista, który wolniej wycofuje kolonoskop. Ciekawym pytaniem, które nasuwa się w tym badaniu, jest to, dlaczego czasy wycofywania są tak szybkie dla niektórych endoskopistów. Oczywiście, istnieją różnice w poziomach umiejętności. (Istotnie, analiza szybkości wykrywania nowotworu w odniesieniu do czasów wstawienia, zamiast czasów odstawienia, może rzucić nieco światła na znaczenie umiejętności.) Chociaż umiejętność jest jednym z możliwych wyjaśnień szybkiej kolonoskopii, inna ma związek z ekonomia i zimny, twardy fakt, że skriningowa kolonoskopia jest potencjalnie ekonomicznie korzystna, jeśli można ją przeprowadzić szybko. To, że szaleństwo w badaniu przesiewowym i kolonoskopii trafiło na finansowy ekran radarowy, jest ukryte w danych z tego badania. Oczywiście, starannie wykonana kolonoskopia leży w najlepszym interesie pacjentów. Jeśli w praktyce wykryto powrót kolonoskopii na wykrytą i usuniętą gruczolakość, sytuacja może się nieco różnić.
Samir Gupta, MD
Don C. Rockey, MD
University of Texas Southwestern Medical Center, Dallas, TX 75390
don. [email protected] edu
Odniesienie1. Barclay RL, Vicari JJ, Doughty AS, Johanson JF, Greenlaw RL. Kolonoskopowe czasy odstawienia i wykrywanie gruczolaka podczas kolonoskopii przesiewowej. N Engl J Med 2006; 355: 2533-2541
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
Chociaż badanie Barclay et al. sugeruje, że dłuższe okresy wycofania prowadzą do większego wykrycia gruczolaków, możliwe jest, że większa liczba gruczolaków prowadzi do dłuższego badania. Badanie i pomiar polipów wymaga czasu. Na obserwację może wpływać odwrotna przyczynowość. Odwrotna przyczynowość nie byłaby problemem, gdyby pacjenci każdego lekarza byli tacy sami, ale tak nie było w tym badaniu. Czas wycofania nie jest głównym problemem; ostrożność lekarza.
Bailey Shen
Dartmouth College, Hanover, NH 03755
bailey. [email protected] edu
Odpowiedź
Autorzy odpowiadają: jak sugerują Gupta i Rockey, najbardziej oczywistym powodem szybszego wycofania kolonoskopii byłaby zachęta finansowa do przeprowadzenia dodatkowych procedur. Jednak nasz projekt studyjny, wspomagany przez naszą strukturę praktyki, wyeliminował tę możliwość. Dla wszystkich lekarzy przydzieliliśmy standardowe 30-minutowe przedziały czasowe na kolonoskopie, nie pozostawiając możliwości zaplanowania dodatkowych procedur. Jednym z kamieni węgielnych naszej praktyki jest równy podział pracy i dochodów między wszystkich partnerów. Pomimo minimalizacji indywidualnej zachęty ekonomicznej do szybszego wykonywania procedur, zaobserwowaliśmy jednak duże różnice w czasach odstawienia kolonoskopii, co silnie korelowało ze stopniem wykrycia gruczolaka.
W związku z tym poszukiwanie współtwórców przyczyniających się do szybszego czasu wycofania powinno obejmować analizę opłacalnych i nieopłacalnych działań lekarza podczas dodatkowego czasu udostępnionego przez szybsze kolonoskopie. Oprócz dodatkowych procedur, takie działania obejmują omawianie procedury i wyników badań endoskopowych z pacjentami i ich rodzinami, dokumentowanie wyników badań endoskopowych, postępowanie z pacjentem po zabiegu, kierowanie opieką nad innymi pacjentami, czytanie literatury medycznej i rozwiązywanie codziennych problemów. potrzeby dnia, które pojawiają się w pracowitej praktyce klinicznej.
Nie próbowaliśmy analizować działań lekarzy pomiędzy kolonoskopiami Jednak nasze wyniki sugerują, że nawet stosunkowo niewielka ilość dodatkowego czasu poświęconego dokładnej kontroli podczas odstawiania kolonoskopu może spowodować znaczny wzrost częstości wykrywania gruczolaka u wielu endoskopistów.
Obawy Shen na temat odwrotnej przyczynowości byłyby ważne, z wyjątkiem obserwacji, że czasy wycofania dla procedur, w których nie usunięto polipów, również silnie korelowały ze stopniem wykrycia gruczolaka. W badaniu przesiewowym kolonoskopii dokładna kontrola i czas wycofania są nierozerwalnie związane: ten pierwszy nie jest możliwy bez wystarczającej ilości tego ostatniego.
Robert L. Barclay, MD
Joseph J. Vicari, MD
Roger L. Greenlaw, MD
Rockford Gastroenterology Associates, Rockford, IL 61107
[email protected] com
(3)
[podobne: lekarz medycyny pracy poznań cena, citotrop, gemcytabina ]